Menu

ورود

 

با توجه به آنکه در آزمون دکتری، درس زبان حذف شده است، لازم است که قبل از آزمون دکتری حداقل نمره مورد نیاز جهت شرکت در آزمون دکتری توسط دانشجویان کسب گردد.

این نمره در مصاحبه دکتری تاثیر زیادی دارد. از این رو گروه آموزشی دکتر فرجاد فر اقدام به برگزاری کلاسهای آمادگی آزمون MSRT و MHLE نموده است. این کلاس ها هفته ای یک روز،  پنجشنبه ها و در 12 جلسه برگزار می گردد.

آزمون زبان دکتری (MHLE،MSRT)

برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی لازم است که شرکت کنندگان قبل از شرکت در آزمون و جهت ثبت نام، در آزمون زبان شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب، مجاز خواهند بود در آزمون دکتری ثبت نام کنند.

حداکثر نمره قابل کسب در آزمون زبان MHLE و MSRT صد نمره است. لازم به ذکر است که این امتحان نمره منفی ندارد. کسانی که نمره 45 تا 50 کسب می‌کنند، باید

در صورت قبولی و پذیرفته شدن نهایی، مجددا در آزمون زبان شرکت کنند و حد نصاب لازم را که نمره بالای 50 است کسب کرده و به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه نمایند. کسب نمره بالاتر از 50 در مصاحبه آزمون دکتری امتیاز خواهد داشت، بطوریکه هر چه نمره بالاتر باشد، امتیاز بیشتری به داوطلب داده خواهد شد.

 

آزمون MSRT و MHLE:

این آزمون بر اساس آزمون تافل کاغذی (Paper-based TOEFL) است، بدین صورت که 30 سوال درک مطلب شنیداری (Listening Comprehension)، 30 سوال گرامر (Structure and Written Expression) و 40 سوال درک مطلب متن (Reading Comprehension) در امتحان وجود دارد (مجموعا 100 سوال).

  • بخش شنیداری: این بخش شامل 30 سوال است. در هر سوال مکالمه‌ای بین دو نفر پخش می‌شود و سوالی در مورد آن پرسیده می‌شود. داوطلب پس از گوش دادن به سوال باید گزینه صحیح را از بین گزینه‌ها انتخاب کند.
  • بخش گرامر: در این بخش سوالات Structure و written Expression وجود دارد.

در قسمت Structure داوطلب باید گزینه صحیح که جمله ذکر شده در صورت سوال را بصورت صحیح تکمیل می‌کند انتخاب کند.

در قسمت Written Expression زیر 4 قسمت از جمله که صورت سوال است خط کشیده شده است و داوطلب باید مورد غلط را انتخاب کند.

  • بخش متن: معمولا شامل 5 متن است و پس از هر متن تعدادی سوال در مورد هر متن پرسیده می‌شود. داوطلب باید گزینه صحیح را از میان گزینه‌ها انتخاب کرده و در پاسخنامه وارد نماید.

نکته قابل توجه اینکه در میان سوالات گرامر معمولا سوالات لغت نیز گنجانده شده است. در هر سوال جمله‌ای نوشته شده است و جای یک کلمه در آن خالی است و دوطلب باید از میان گزینه‌ها کلمه صحیح را برای تکمیل جمله انتخاب کند. یا اینکه زیر یکی از کلمات جمله خط کشیده شده است و داوطلب باید از میان گزینه‌ها کلمه‌ای را که مترادف کلمه مذکور است انتخاب کند. این قسمت در آزمون MHLE از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و دیده شده است که از 30 سوال بخش گرامر تا 20 سوال به لغت اختصاص داده شده است.

آزمون تولیمو:

این آزمون کاملا بر اساس آزمون تافل کاغذی است. علاوه بر بخش‌های شنیداری، گرامر و متن، یک بخش نوشتاری را نیز شامل می‌شود. داوطلب 30 دقیقه فرصت دارد تا در مورد موضوع ارائه شده در این بخش مطلبی بنویسد. البته برای ارائه نمره به وزارت بهداشت جهت ثبت نام در آزمون دکتری، و همچنین در محاسبه نمره، بخش نوشتاری تاثیری نخواهد داشت. به این معنی که اگر سوال بخش نوشتاری را پاسخ ندهید، تاثیر منفی در نمره زبان شما نمی گذارد.

نکته دیگر اینکه در بخش گرامر این آزمون، سوالات لغت دیده نمی‌شود.

 

نمونه سوال بخش Structure:

The boy…………going to the movies with a friend

A-he is

B- he always is

C- is relaxing

D-will be

از آنجاییکه هر جمله در زبان انگلیسی باید یک فاعل و یک فعل داشته باشد، چون در جمله فوق، فاعل داریم و فعل نداریم، باید گزینه‌ای را انتخاب کنیم که به جمله فعل بدهد، بنابراین گزینه صحیح، گزینه 4 خواهد بود.

نمونه سوال بخش Written Expression:

 

Each number in a library(A) system are(B)  formed(C) from only two(D) symbols.

                                                                                        

 

در زبان انگلیسی فاعل و فعل از نظر تعداد با هم مطابقت دارند، بطوریکه وقتی فاعل سوم شخص باشد، فعل S یا ES می‌گیرد. در مورد فعل to be، برای سوم شخص در زمان حال، از is استفاده میشود. بنابراین مورد B باید انتخاب شود، زیرا با Each number که مفرد است باید is استفاده کرد.

نمونه سوال درک مطلب:

The human heart is divided into four chambers each of which serves its own function in pumping blood. The atria are the thin-walled upper chambers that gather blood as it flows from the veins between heartbeats. The ventricles are the thick-walled lower chambers that receive blood from the atria and push it into the arteries with each contraction of the heart. The left atrium and ventricle work separately from those on the right. The role of the chamber’s on the right side of the heart is to receive oxygen-depleted blood from the body tissues and send it to the lungs; the chambers on the left side of the heart then receive the oxygen-enriched blood from the lungs and send it back to the body tissues

:The passage indicates that the ventricles

A- have relatively thin walls

B- send blood to the atria

C- are above the atria

D- force blood into the arteries

راه حل جواب دادن به سوالات درک مطلب، اینست که اول نوع سوال را بشناسیم و بدانیم که چه چیزی را می‌خواهد. در این سوال فوق که از نوع سوالات جزئیات است، باید اول کلید واژه‌ای از صورت سوال پیدا کنیم و بعد آن را در متن جستجو کنیم، سپس جمله‌ای که کلید واژه در آن قرار دارد را بخوانیم. لازم نیست جای دیگری از متن را بخوانیم، تنها با خواندن آن جمله می‌توانیم به جواب سوال برسیم!

در صورت سوال کلمه ventricle کلید واژه است. با جستجو کردن این کلمه در متن، آن را در خط سوم می‌بینیم. جمله مربوط را می‌خوانیم: بطن‌ها اتاقک‌هایی پایینی با دیواره ضخیمی هستند که خون را از دهلیزها دریافت کرده و آن را با هر تپش قلب به درون سرخرگ‌ها می‌فرستند.

بنابراین گزینه 4 جواب صحیح است.

Go to top